НАРОДНА МЕДИЦИНА (билколечение)
За мен
Народна медицина
Карта на сайта
За контакти
Заболявания
Народна медицина (билколечение) при Бронхиалн
а астма
С какво помагам при бронхиална астма
Причини за появата на бронхиална астма
Процес на развитие на бронхиалната астма
С какво помагам при бронхиална астма
При бронхиална астма
помагам прилагайки билки за пиене
, приготвени по наша наследствена рецепта с която се изчистват всички алергени и по този начин се нолмализира работата на белия дроб.
Причини за появата на бронхиална астма
Бронхиалната астма е най-типичният представител от групата на алергичните заболявания. За нейното развитие е необходима свръхчувствителност на организма към определени вещества, наречени алергени. Бронхиалната астма е заболяване на зрялата възраст, но се среща и у юноши, и деца. Няма болест, при която пристъпите да се предизвикват от толкова разнообразни причини.
Причините, провокиращи астматичните пристъпи, са много и разнообразни. Ето и някои от по-важните.
1.
Заболявания на носа
- полипи, хипертрофични или атрофични ринити, риполити, синуити, чужди тела; понякога краткотрайни носни заболявания - хрема и др.
2.
Медиастинални заболявания
- трахеобронхиална аденопатия, хипертрофия на тимуса у деца, тумори , аневризми, и др.
3.
Бронхо-белодробни заболявания
- ларингити, емфизем, рецедивиращи или хронични трахеобронхити, пневмосклероза, латентна туберколоза.
4.
Сърдечни и бъбречни заболявания
- тяхното въздействие за развитието на астматични пристъпи става вероятно по пътя на застойните явления в белия дроб, които се проявяват обикновено под формата на бронхити. Тези застойни бронхити макар и рядко могат да предизвикват астматични пристъпи. Често обаче сърдечните и бъбречните заболявания могат да предизвикат пристъпите и по чисто рефлекторен начин - например при бъбречна колика.
5.
Ендокринни заболявания
- връзката с бонхиалната астма изпъква най-добре при яйчникова недостатъчност. появата на астмата често съвпада с менопаузата, кастрация и др.
6.
Храносмилателни причини
- астматиците често страдат от диспептични смущения или колити. Понякога аерофагията или аероколията може да бъде причина за появата на астматичен присъп. В други случаи пристъпът се явява след вземане на определена храна - яица, риба, мляко и др.
7.
Рефлекторни причини
- у много болни от астма пристъпите се предизвикват от болезнени или възпалителни заболявания на други органи извън дихателния апарат, които дават отражение върху нервната система и чрез нея рефлекторно предизвикват пристъпите. Така например чернодробни, бъбречни или апендикулярни колики могат да предизвикат астматичен пристъп. Присъпи могат да възникнат и при фибром на матката и др.
8.
Външни причини
- у някои болни астматичния пристъп се появява при известни условия във външната среда, свързани с местопребиваването, сезона, климата и др. Така например някои астматици получават пристъпи при определена височина над морското равнище, други - при пребиваване на село или на полето, а в града не получават, и обратно в града някои получават астматични пристъпи, а на село не, и т.н. Други получават астматични пристъпи през пролетта или лятото, а през останалото врем не боледуват и т.н. При такива астматици често се открива, че възбуждащата причина е някое вещество, което се намира във въздуха, околната среда и действа като алерген, които при съприкосновение с организма предизвиква пристъп, например - тичинков прашец, пърхут или епидермални отпадъци от животни, пера от птици, прах от брашно, от тоалетна пудра и др. Нещо повече, възбудната причина може да бъде не само прах, но и миризма. Има астматици, които получават пристъп при усещане на миризмата на някоя трева или цвете /рози, теменуги и др./.
9.
Психични фактори
- нерядко оказват предизвикващо действие за появата на астматичен пристъп. Голям брой астматици получават пристъп при някои преживявания, тревога, уплаха и т.н. Психичните причини, предизвикващи астматичните пристъпи, показват участието на главния мозък и по-специално но мозъчната кора в етиологията на бронхиалната астма. Това участие изпъква още по-ясно при условнорефлекторните астматични пристъпи. Много болни, които са сенсибилизирани от аромата на известно цвете,
могат да получат астматичен пристъп
само при виждането на цветето
, например на кино, на рисунки или изкуствено направено. Предизвикващата причина у един и същ болен най-често е една и съща. Някои болни обаче са чуствителни към няколко причини. Повтарянето на пристъпите може да създаде условнорефлекторни връзки и по отношението на времето за появата на пристъпите. много болни знаят и очакват с безпокойство часа, в който настъпва астматичния пристъп.
Процес на развитие на бронхиалната астма
Най-характерни за бронхиалната астма са остро настъпващите пристъпи от белодробен задух, които настъпват било видимо във връзка с действието на някоя от изброените причини, било без видима причина. Тези пристъпи се повтарят в различни интервали от време и между тях болните се чувстват здрави. Пристъпите са различни по сила и продължителност при различните болни. Пристъпът се появява най-често нощем, Понякого той се предшествува от усещания, които предизвестяват болния за настъпването му / сърбеж в носа, уригване, кихане, главоболие, обща отпадналост и др./. Най-често легналият и спокойно заспал болен внезапно се събужда вследствие бързо настъпващия задух, сяда на леглото, става и отваря прозореца, за да успокои жаждата си за въздух. Задухът обаче стига своя максимум и не се успокоява. Болния престава да се движи и най-често заема положение, в което остава до края на пристъпа. Обикновено астматичните пристъпи се повтарят в неправилни интервали от време през по-голямата част от живота на болния или дори през целия му живот. У някои астматици в интервала между пристъпите се появява уртикария, екзема, колити, мигрена. Периодите на спокойствие могат да продължават по два-три месеца, понякога и повече. С течение на времето повтарянето на пристъпите става причина и за появата на хроничен бронхит, който остава в интервала между пристъпите, или на белодробен емфизем, вследствие на което дишането остава макар и в много по-слаба степен затруднено и след пристъпите.