билкибилкибилки - бял равнецбилки - мащерка
          
  НАРОДНА МЕДИЦИНА (билколечение)
    
     

               

 
За мен

Народна медицина Карта на сайта  За контакти
 
Заболявания






Народна медицина (билколечение) при Ишиас

С какво помагам при ишиас



Причини за появата на ишиас


Процес на развитие на ишиас

билки




С какво помагам при ишиас
Помагам при възпален ишиасен нерв прилагайки билков извлек, приготвен по наша наследствена рецепта, за външно мазане. При наличие и на  дискова херния, се третира и дисковата херния допълнително с друг билков извлек с които се успокояват нервните окончания. Важно в случая е да се знае дали има и наличие на шипове.

Причини за появата на ишиас
Ишиасът е заболяване, което протича с болки в поясно-кръсцовата област и по хода на седалищния нерв. От седалищната област продължава по цялото протежение на крака отзад, достигайки до стъпалото. Може да се появи във връзка с механични, простудни, инфекциозни или токсични моменти. Най-честата причина за появата на ишиас е дисковата херния в лумбалната област. За появата на ишасът при диккова херния има два момента - първия е механично притискане на коренчетата на нерва; втория е свързан с възпалителен момент - хиперемия и оток на коренчетата вследствие на травматизирането им. Всеки ишиас  с трайност над шест месеца или ишиас, който рецидивира често под влияние на физическо напрежение, е съмнителен, че има дисков произход.  Ишиасът поради механични моменти  може да се дължи  още на следните причини -  заболявания на гръбначния стълб в лумбалната област / метастази  от тумори в гръбначния стълб, и др./, заболявания на  гръбначния мозък или неговите обвивки /тумори или метастази от тумори/, дълготрайни микротравми върху коренчетата. Ишиасът може да настъпи  и във връзка с простудни и инфикциозни моменти - грип, ревматизъм,  огнищни инфекции, коремен тиф,  бруцелоза и др. Ишиасът във връзка с токсични моменти - се наблюдава при остри и хронични интоксикации, смущения в обмяната на веществата - подагра, диабет и др. Заболяването в повечето случаи е невралгия и по-рядко неврит на коренчетата или стъблото на нерва. Предразполагащи моменти са всички условия, които могат да причинят конгестия /активно кръвонапъване, наплив на кръв/ на коренчетата и да улеснят по такъв начин действието на посочените фактори - тежка физическа работа, продължително навеждане, бременност, продължително навеждане, простуда и др. Най-често се засяга възрастта между 30 и 50 год., тоест най-астивната възраст, и то по-често мъжете.



Процес на развитие на ишиас
Ишиасът се проявява най-често едностранно, рядко двустранно, например при диабета. Най-важните симптоми са силна болка в кръста и по дължината на седалищния нерв, полунаведено положение на тялото към болната страна, промяна в кожната чувствителност, положителни симптоми на Lassegue, Kernig и пр., намалени коленни и ахилесови рефлекси /увеличени при миелорадикулит/, понякога мускулни атрофии и вегатативни разтройства. При ишиас от дисков произход началото е внезапно и свързано с рязко движение или вдигане на тежест, симптомът на Lassegue е положителен при свиване на крака в тазобедрената става под 40 градуса, болката в кръста и крака се усилва при кашляне, навеждане назад и към страната на болката /при неврит болката се усилва при навеждане напред/; болката е едностранна и лумбалната мускулатура  в съответната област е силно контрахирана, навеждането встрани и завъртането на тялото са слабо ограничени, има ясно изразени изтръпвания и мравучкания на крака /радикуларни прояви/. Продължителността на острия период на ишиаса е 2-3 седмици. Пълното оздравяване настъпва бавно, често след месеци. Рецидивите са чести, особено при ишиас от дисков произход.

Профилактиката при предразположение към появи на заболяването е да се избягват силните и резки движения,  вдигането на тежести, тежката физическа работа. Необходимо е също предпазване от простуда и огнищни инфекции.







билкибилки - бял равнецбилки - глухарчебилки - мащерка